Kia Ceed Türkiye Destek Forumu

Kia Ceed / Pro Ceed / Ceed SW / Forum Sitesi - vBulletin

Kia Ceed Türkiye Destek Forumu
 • CeedclubTR Forumu'na Hoşgeldiniz!
 • Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
  Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt Olmalısınız. Foruma üye olarak konu açabilir, konuları cevaplayabilir, anketlerde oy kullanabilir, anket oluşturabilir, üyelere oy verebilir, mesajları beğenebilir, durumunuzu güncelleyebilir, üyeler arasında özel mesaj alıp gönderebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz.
  Üye değilseniz buradan Kayıt Olun.

  Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
  Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
  1. Durumu:
   Çevrimdışı
   Ceed Master

   Üyelik tarihi
   29-06-14
   Nereden
   pendik
   Nerden
   İstanbul Anadolu
   İsim
   salih
   Soyisim
   yıldız
   Araç
   Citroen XSARA 2 SX

   SOĞUTMA SUYUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA UZMAN GÖRÜŞ

   Radyatörün düzenli olarak temizlenmesi araç bakımının can alıcı bölümlerinden biridir.

   Aracınızın soğutma sistemi, motorun ürettiği fazla ısıdan aracınızı korur ve motorun doğru sıcaklık aralığında çalışmasını sağlar. Soğutma sistemini pas, tortu ve kirleticilerden korumak radyatörün ve motorun en iyi çalışma koşularında kalmasına yardım edecektir.

   Radyatörü her iki yılda bir temizlemelisiniz.
   İHTİYACINIZ OLANLAR
   • Antifriz (4-8 litre)
   • Damıtılmış Su (4-8 litre) Drenaj kabı ya da kovası
   • Püskürtme ağızlı bahçe hortumu
   • Bir çift çalışma eldiveni (tercihen su geçirmez)
   • Yumuşak kıllı naylon fırça
   • Bir kova dolusu sabunlu su
   • Koruyucu gözlük

   ADIM 1 - BAŞLAMADAN ÖNCE

   ilk olarak ve her şeyden önce motorun soğuk olduğundan emin olun.
   Isınmış bir motor, radyatörde yüksek basınç altında ve sıcak olan bir soğutma suyu demektir – ve radyatör kapağını açtığınızda muhtemelen fışkırma yapacaktır.

   ADIM 2 - RADYATÖRÜ TEMİZLEYİN


   Motor kapağını kaldırın ve kazara kapanmasını önlemek için güvenli bir şekilde açık kalmasını sağlayın. Naylon fırça ve sabunlu suyu kullanarak radyatör ızgarasında toplanan ölü böcekleri ve parçaları yavaşça fırçalayarak temizleyin. Fırçalamayı radyatör plakaları doğrultusunda yaptığınızdan emin olun. Metal narin olduğundan tersi yönde fırçalandığında kolaylıkla eğilebilir. Bu şekilde temizlendikten sonra, tüm parçaların yok edilmesi için ızgaranın üzerine hortumdan yavaş bir hızda çıkacak şekilde su püskürtün.

   Sadece iki yılda bir radyatörü temizlemeniz zorunlu olsa da, radyatör ızgarasının yaklaşık her 20.000 km.de bir temizlenmesi iyi olacaktır.

   ADIM 3 - BOŞALTMA KABINI YERLEŞTİRİN

   Soğutma suyunun doğru bir şekilde boşaltılması çok önemlidir. Soğutma suyu çok zehirlidir ancak çocuklara ve hayvanlara çekici gelecek derecede tatlı bir kokuya sahiptir. Sıvının boşaltılması sırasında araç başıboş bırakılmamalı ve boşaltılan su öylece yere akıtılmamalıdır. Kullanacağınız kabın mutfakta da kullanılmadığından emin olun- tek kullanımlık bir kap en idealidir. Kabı aracın altına kaydırın ve radyatörün tahliye valfini (çekvalf olarak da bilinir) ortalayacak şekilde yerleştirin.

   ADIM 4 - RADYATÖR KAPAĞINI KONTROL EDİN

   Radyatör kapağı, motoru soğuk tutması için radyatör içindeki soğutma suyunu kapalı ve basınç altında tutar. Soğutma suyunun basıncı motor tipine göre değişir ve basınç derecelendirmesi kapağın üzerinde gösterilmiştir.

   Radyatör kapağı; geniş ve düz metal üst taraf ile alt taraftaki daha küçük kauçuk conta arasında gerilmiş bir bobin yayı içerir. Yay ile kauçuk conta arasındaki gerginlik kapağın basıncı tutmasını sağlar. Yani bu ikisini sıkıştırmak kolaylaşmışsa kapak yıpranmış demektir ve değiştirilmelidir. Kapağı değiştirmenizi gerektiren bir diğer işaret kauçuk contanın paslanmış ya da kurumuş olmasıdır. Genelde kapak en az iki yılda bir değiştirilmelidir, böylece bu değiştirme işleminin radyatörü temizlerken sizin rutinlerinizden birisi olmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın; farklı basınç derecelendirmeleri için farklı kapaklar mevcuttur. Aracınızın özelliklerine uygun derecelendirme bilgisini not edin.

   ADIM 5 - KELEPÇE VE BORULARI KONTROL EDİN

   Bir sonraki adım radyatörün boru ve kelepçelerini kontrol etmektir. Biri radyatörün üstünde biri altında olmak üzere iki boru mevcuttur. Boruların değiştirilmesi için radyatördeki suyun boşaltılması gerekir. Bu nedenle motoru temizlemeden önce onları kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bu yolla, eğer boruların çatlak ya da sızdırıyor olduğu ile ilgili işaretler bulursanız veya kelepçeleriniz paslanmışsa, radyatörü yeniden doldurmadan önce onları değiştirebilirsiniz. Boruların yumuşamış olması, değiştirilmeleri için önemli bir göstergedir.

   ADIM 6 - ESKİ SOĞUTMA SUYUNU BOŞALTIN


   Radyatörün tahliye valfinin (çekvalf), kolayca açılabilir olması için bir kolu olmalıdır. Çekvalfi çevirerek açın (soğutma suyu zehirli olduğundan çalışma eldivenlerinizi giyin) ve sıvının aracın altına yerleştirdiğiniz kaba akmasını sağlayın. Tüm suyu boşalttıktan sonra çekvalfi değiştirin ve eski soğutma suyunu yanınızda bulundurduğunuz kapanabilir başka bir kaba koyun. Sonra boşaltılan soğutma suyunu toplamak için kullandığınız kabı tekrar valfin altına koyun.

   ADIM 7 - RADYATÖRÜ TEMİZ SU İLE DURULAYIN


   Şimdi asıl durulamayı yapmak için hazırsınız! Bahçe hortumunuzu alın, püskürtme ağzını radyatörün doldurma ağzına koyun ve dolana kadar su ile doldurun. Valfi açın ve içerdeki suyu valfin altındaki kaba akıtın. Su temiz olarak akana kadar işlemi tekrarlayın ve durulama işleminde kullanılan tüm suyun, eski soğutma suyunda olduğu gibi, kapanabilir kaplara koyulduğundan emin olun. Bu noktada gerekirse yıpranmış boru ve kelepçeleri değiştirmelisiniz.

   ADIM 8 - SOĞUTMA SUYU EKLEYİN


   İdeal bir soğutma suyu karışımı %50 antifriz ve %50 sudan oluşur. Musluk suyunda yer alan ve suyun işini doğru olarak yapmamasını sağlayan mineraller soğutucu karışımının özelliğini bozabileceğinden, formülde damıtılmış su kullanılmalıdır. Çoğu radyatör yaklaşık iki galon sıvı tutabilir. Bu nedenle kullanacağınız sıvı miktarına karar vermeniz zor olmayacaktır.

   ADIM 9 - SOĞUTMA SİSTEMİNİN HAVASINI BOŞALTIN

   Son olarak soğutma sisteminde yerleşmiş olabilen hava boşluklarını almak gerekli olacaktır. Radyatör kapağı açıkken motoru çalıştırın (basınç oluşumunu engellemek için) ve yaklaşık 10 dakika çalışır durumda bırakın. Sonra kaloriferi sıcak konumuna getirerek açın. Bu, soğutma suyunun devir-daimini sağlayacak ve sıkışan havayı dağıtacaktır. Hava dışarı bırakıldıktan sonra biraz daha soğutma suyu ekleyin ancak dikkatli olun; radyatörden serbest bırakılan hava kabarcık şeklinde çıkabilir ve çok sıcak olabilir.

   Sonra kapağı takın ve taşan suyu bir bezle silin.

   ADIM 10 - TEMİZLİK VE ORTALIĞIN TOPLANMASI


   Valfte sızıntı olup olmadığını kontrol edin, bezleri, eski kelepçe ve boruları ve tek kullanımlık kabı ortadan kaldırın. Şimdi yola çıkmak için neredeyse hazır sayılırsınız.

   Eski yağı imha ederken çok dikkatli olunması gerektiği gibi, eski soğutma suyunu da doğru bir şekilde imha etmek önemlidir. Eski soğutma suyunun kokusu ve rengi çocuklara, çekici gelebilir. Bu nedenle uzun bir süre ortada kalmasına izin vermeyin. İlgili kapları, tehlikeli malzemelerle ilgilenen geri dönüşüm merkezlerine vakit geçirmeden götürmelisiniz.


   Castrol Türkiye
   Citroen Xsara2 1,6 SX manuel 2003
   Kia ceed 1,6 mation manuel 2012
   Peugeot 307 comfort otomatik 2006
   Renault symbol expresion comfort 2012
   Renault scenic dynamic otomatik 2003
   Hyundai elentra otomatik 2005
   Kia Pride 2000
   Seat ibiza 1993
   Skoda L200 1989

   Beni Twitter`da Takip Et
   18-12-14, 10:19 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  2. Durumu:
   Çevrimdışı
   Ceed Master

   Üyelik tarihi
   29-06-14
   Nereden
   pendik
   Nerden
   İstanbul Anadolu
   İsim
   salih
   Soyisim
   yıldız
   Araç
   Citroen XSARA 2 SX

   Bu kadarını yapmaya üşenecek arkadaşlar, her araçta aynımı bilmiyorum ama bizim araçlarda hava alma yokmuş. Bugün değiştirttim ve gördüm. Eskiyi komple boşaltıyor ve hazır antifirizli suyu döküyor. O kadar. Sistem havasını kendi alıyor.
   Citroen Xsara2 1,6 SX manuel 2003
   Kia ceed 1,6 mation manuel 2012
   Peugeot 307 comfort otomatik 2006
   Renault symbol expresion comfort 2012
   Renault scenic dynamic otomatik 2003
   Hyundai elentra otomatik 2005
   Kia Pride 2000
   Seat ibiza 1993
   Skoda L200 1989

   20-12-14, 23:44 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  3. Durumu:
   Çevrimdışı
   khf
   Ceed Hayranı

   Üyelik tarihi
   08-08-11
   Nereden
   k.maraş
   Araç
   2011 motion mt, şimdi de 2012 motion at

   Ben de geçtiğimiz Mayıs ayında kendim değiştirdim. Antifriz tahliye vanasını açınca su motorun iç kısmına doğru fışkırıyordu; antifrizli su motor parçalarına zarar vermesin diye tahliye vanası etrafına poşet vb yerleştirdim.

   Daha sonra vanayı açtım ve suyu boşalttım, ardından sadece saf su koydum, aracı çalıştırdım, kaloriferi açtım ve su çalışma sıcaklığına gelene kadar aracı hareket ettirdim. Sonra suyu tekrar tahliye ettim, bu tahliye sırasında da hâlâ eski antfrizli su çıkıyordu. Aynı işlemi bir kere daha yaptım ve yine eski antifrizli su çıktığını gördüm, ama bu sefer suyun rengi (yeşil) çok daha açıktı.

   Üçüncü seferde ise Opet turuncu antifrizi saf su ile 50 -50 oranında karıştırdım. Radyatör suyunun haznesinde gösterilen seviyeye kadar su koydum. Ve bir hafta boyunca su seviyesini gözlemledim. İki ya da üç kez su seviyesinin azaldığını gördüm ve hemen su ilave ettim.

   Bakım tablosunda motor suyunun her iki (tam hatırlamıyorum ya da üç) yılda bir değişmesi gerektiği yazıyor ama servis bunu gözardı ediyor. Bence önemli bir nokta.

   Servisin ihmal ettiği bir diğer nokta da fren sıvısının değişimi. Biraz anlasam onu da kendim değiştireceğim inşallah.

   Kolay gelsin.
   21-12-14, 12:22 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  4. Durumu:
   Çevrimdışı
   Super Moderator

   Üyelik tarihi
   05-10-11
   Nerden
   35 İzmir
   İsim
   Rasim
   Soyisim
   Yetiş
   Araç
   İ30CW A/T Elite (DCT)

   Motor soğutma sıvısinin sürekli değiltirilmesine gerek yok. ölçüm yapılır. Yaşanılan yerin hava sıcaklığına göre davranılır. Örneğin ölçtünüz -35 çıktı. Eksiği varsa antfriz ile tamamlayın devam edin. Sadece su koyarsanız derece atıyorum -25'e düşer. Mecbur kalmadıkça sadece su koymayın. Ama tortu endişeniz varsa 2 bakımdan sonra değiştirebilirsiniz.
   21-12-14, 13:08 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  5. Durumu:
   Çevrimdışı
   Ceed Aşığı

   Üyelik tarihi
   06-10-14
   Nerden
   İstanbul Anadolu
   İsim
   ünal
   Soyisim
   ks
   Araç
   kia concept plus 2014

   konulan su saf su olduktan sonra tortu vs gibi birşey olabilir mi ?
   Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz. [ Fatih Sultan Mehmet ].
   21-12-14, 13:36 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  6. Durumu:
   Çevrimdışı
   Super Moderator

   Üyelik tarihi
   05-10-11
   Nerden
   35 İzmir
   İsim
   Rasim
   Soyisim
   Yetiş
   Araç
   İ30CW A/T Elite (DCT)

   Konulan saf sudan değil, antifrizin yapımında kullanılan kimyasallardan tortu oluşur.
   21-12-14, 13:54 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  7. Durumu:
   Çevrimdışı
   Ceed Aşığı

   Üyelik tarihi
   06-10-14
   Nerden
   İstanbul Anadolu
   İsim
   ünal
   Soyisim
   ks
   Araç
   kia concept plus 2014

   o zaman servisin bunu bilip yapması gerekmiyormu. mesela siz burda söylemeseniz ben bilmezdim bile kaldıki öceki aracımda 9 senedir kullandım böyle bir işlemi servis yapmadı. bence servislerin iyi bir hizaya sokulması lazım usta gibi usta yok uğraşsam zaten onların yaptığını bende yaparım yazık o kadar para veriliyor araçlara.
   Yerinde söz söylemesini bilen, özür dilemek zorunda kalmaz. [ Fatih Sultan Mehmet ].
   21-12-14, 14:00 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  8. Durumu:
   Çevrimdışı
   khf
   Ceed Hayranı

   Üyelik tarihi
   08-08-11
   Nereden
   k.maraş
   Araç
   2011 motion mt, şimdi de 2012 motion at

   Alıntı rayen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
   Motor soğutma sıvısinin sürekli değiltirilmesine gerek yok. ölçüm yapılır. Yaşanılan yerin hava sıcaklığına göre davranılır. Örneğin ölçtünüz -35 çıktı. Eksiği varsa antfriz ile tamamlayın devam edin. Sadece su koyarsanız derece atıyorum -25'e düşer. Mecbur kalmadıkça sadece su koymayın. Ama tortu endişeniz varsa 2 bakımdan sonra değiştirebilirsiniz.
   Dediğinizin doğruluk oranı yüksek olabilir, yalnız değiştirmediğimize değmeyecek kadar masrafsız bir bakımdır kanaatimce.
   21-12-14, 14:03 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  9. Durumu:
   Çevrimdışı
   Super Moderator

   Üyelik tarihi
   05-10-11
   Nerden
   35 İzmir
   İsim
   Rasim
   Soyisim
   Yetiş
   Araç
   İ30CW A/T Elite (DCT)

   Masrafı göz önüne alarak söylemiyorum zaten. Kullanılan sıvının ekonomik ömrünü tamamlaya yakın bir zamana kadar kullanılmasını öneriyorum. Ölçümde bu amaçla yapılıyor zaten, bence -15 Lere düştüğünde değiştirilmeli.
   21-12-14, 14:09 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  10. Durumu:
   Çevrimdışı
   Ceed Master

   Üyelik tarihi
   29-06-14
   Nereden
   pendik
   Nerden
   İstanbul Anadolu
   İsim
   salih
   Soyisim
   yıldız
   Araç
   Citroen XSARA 2 SX

   Bakim periyodunda degismeli yaDigindan degistirdim ben. Yoksa olctum -25 cikti ve eksigide yoktu.
   Citroen Xsara2 1,6 SX manuel 2003
   Kia ceed 1,6 mation manuel 2012
   Peugeot 307 comfort otomatik 2006
   Renault symbol expresion comfort 2012
   Renault scenic dynamic otomatik 2003
   Hyundai elentra otomatik 2005
   Kia Pride 2000
   Seat ibiza 1993
   Skoda L200 1989

   21-12-14, 16:48 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

  Konu Bilgileri

  Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

  Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

  Visitors found this page by searching for:

  http:www.ceedclubtr.comforumteknik-ve-faydalae-bilgiler-42soaeyutma-suyunun-deaeyiayim-ve-radyata-r-bakae-mae-3873.html

  kia sorento radyator tahliye

  citreon radyator tahliye borusu

  kia rio su nerden konuluyor

  peugeut 307 antifiriz uzerine su koymak

  kia cerato 2007 radyator suyu degistirme

  cerato antifiriz degisimi

  kia rio antifiriz renk

  kia picanto motora su nasil konuluyor

  kia da motor suyu kabi nerede olur

  yeni kia cerato antifriz

  radyatore musluk suyu

  kia sorento radyator tahliyesi

  kia rio 2012 radyotorden suyu bosaltma

  reno 12 sw radyator havasi nasil alinir

  kia cerato antifriz degisimi

  kia ceed antifirizli motor suyu

  2009 kia rio sogutma sistemi hava yaparmi

  cerato kia 2007 crdi motor suyu degisimi

  cerato kia 2007 crdi motor suyu tahliyesi

  kia rio araclarinin radyotor havasi nasil alinir

  antifiriz kia picanto

  kia sephia radyator hava alma

  kia ceed radyator suyu

  2015 kia rio motor suyu haznesi nerede

  SEO Blog

  Yer imleri

  Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64