Kia Ceed Türkiye Destek Forumu

Kia Ceed / Pro Ceed / Ceed SW / Forum Sitesi - vBulletin

Kia Ceed Türkiye Destek Forumu
  • CeedclubTR Forumu'na Hoşgeldiniz!
  • Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
    Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt Olmalısınız. Foruma üye olarak konu açabilir, konuları cevaplayabilir, anketlerde oy kullanabilir, anket oluşturabilir, üyelere oy verebilir, mesajları beğenebilir, durumunuzu güncelleyebilir, üyeler arasında özel mesaj alıp gönderebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz.
    Üye değilseniz buradan Kayıt Olun.

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
    Toplam 45 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Like Tree4Likes

Konu: Otomatik Şanzıman Yağı ve Filtresi Değişimi

1. Durumu:
      khf
      Ceed Hayranı

Nereden
      k.maraş
      Araç
      2011 motion mt, şimdi de 2012 motion at

Merhaba arkadaşlar.

Bu konuyu ayrı bir başlık altında açmak istedim, çünkü önemli olduğunu düşünüyorum.

Anladığım kadarıyla otomatik şanzıman bakımında yağ değişimi esnasında bizim araçlarda filtreleri değiştirmiyorlar. Bunu hem MEB Başayar (Ankara) hem de Elif Otomotiv (Şanlıurfa) servislerine sordum. Hatta şanzıman filterisini almak için telefon ettiğimde bir servis bana yağ değişiminde filtreyi de değiştirmek istersek bunun yaklaşık 1000 TL ye patlayacağını çünkü filtrenin ulaşılması zor bir yerde olduğunu, dolayısıyla filtre değişimi için şanzımanı indirmek gerektiğini söyledi. Ben yine de filtreyi almak istediğimi söyledim, bunun üzerine adam sanırım stoktan sorgulama yaptı ve bu parçanın tanımsız olduğunu ve Türkiye'ye gelmediğini söyledi.

Çelik Motorun sitesinden de kontrol ediyorum ve adamlar şanzıman filtresinin değişimini öngörmüyor. Hatta bende mevcut bulunan ve önceden Çelik Motorun internet sitesinden indirmiş olduğum periyodik bakım tablosunun ekran alıntısına buyrun bakın; aynı şey!

bakım tablosu.jpg

Dedim belki servis yetkilisi haklıdır, bizim şanzımanın yapısı biraz farklıdır, belki Kia Moodırs (Motors) filtre değişimine ihtiyaç duymayan bir şanzıman yapmıştır. Gelin görün ki durum hiç de böyle değil.

Lakin internetten izlediğim birçok şanzıman yağı değişim videolarında filtre değişimi de yapıyorlar. Hem de çok basit bir şekilde. Benim aracın şanzıman yapısı da internette izlediklerime çok benzer. Şanzıman yağ haznesini söküyorsun, işte karşında filtre.

İşte benim aracın şanzımanının şeması.

otomatik şanzıman.jpg

Kırmızı çerçeve içindeki parça yağ filtresidir. Görüldüğü üzere şanzımanın en altındaki yağ haznesi kapağını sökünce hemen ulaşabiliyoruz. Parçanın kod numarası da 46321-23001.

Servis her ne kadar parça değişmiyor dese de ben değiştirmeye azmettim. Neyse ki bizim araçtaki filtrenin aynısı Hyundai İx20’de kullanılıyormuş. Onun için memleketteki Hyundai Servisini aradım ve parçayı sipariş ettim. Yalnız yağ haznesi kapağının etrafındaki contayı (sarı renkle gösterilmiş olan) henüz nereden bulabileceğimi bilemiyorum. Onu da temin edersem filtre değişimi için baya bir yol almış olacağım.

Bence bunu her otomatik şanzıman sahibi arkadaşın yapması lazım. Çünkü bir gereklilik bu. Çelik Motor bu gerekliliği neden duymuyor, orasına aklım ermiyor.

Eğer yanlış biliyorsam/düşünüyorsam, doğrusunu bilen birinden öğrenmekten de büyük mutluluk duyarım, onun için bilgileriniz ve fikirleriniz benim için önemlidir.

Bu arada her arayıp bir şey sorduğunda seni hiçbir şey bilmeyen biri yerine koyan ve dolayısıyla sana yanlış ya da eksik bilgi veren yetkili servislerden ve memlekette, etkili olmasa bile yetkili bir servisten mahrum olmam, aracın yedek parçalarını temininde yaşadığım sıkıntı vb. vb. beni araçtan soğutmaya başladı.

Herkese kolay gelsin.
      Beni Twitter`da Takip Et
      01-04-15, 07:59 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

2. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      cihan
      Soyisim
      ekinci
      Araç
      ceed consept sr 2011 A/T

size katılıyorum şanzıman yağı değişiminde filitre değişmesi iyi olacaktır
      filitre değişmiyecekse o zaman yağıda değiştirmek mantıksız olacaktır
      bence sarı ile işaretlediğiniz kapağın contası serviste mevcuttur sonuçta yağı oradan boşaltıyorlar tekrar kapatıyorlar
      ceed benzinli bir aracı ruslar şanzıman yağı ve filiteresini değişim yapıyorlardı youtube izlemiştim video bulursam koyarım...

bu arada filitrenin fiyatı nekadar?
      11-04-15, 18:58 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

3. Durumu:
      Ceed Master

Nereden
      pendik
      İsim
      salih
      Soyisim
      yıldız
      Araç
      Citroen XSARA 2 SX

@khf
      Daha önceden çok tartıştık konuştuk bu konuyu. Benim bugüne kadarki araçlarımdan üçü otomatikti ve birindeki sorun yüzünden epeyce bir çevrem oldu. Özellikle fransadaki forum siteleri başta çok yazı ve yorum okudum.
      Öncelikle şunu belirteyim. Şanzuman yağını filtresi ile beraber değiştirsen bile, tork konvektöründe veya şanzumanın yapısına bağlı birkaç yerinde kalan bir miktar yağdan dolayı, yinede değişim değil tamamlama yapmış oluyorsun.
      Ülkemizde bu işi hakkıyla yapan yerler yavaş yavaş artmaktadır ama yok denecek kadar azdır.
      Ayrıca hiçkimse bana yağ ömürlüktür,kapalı kutudadır demesin çünki böyle bir teknoloji henüz yok.

Başıma gelen bir olayı özetleyeyim. Peugeotun meşhur AL4 şanzumanı vardır. Sorunlarıyla meşhur bir şanzuman. Servise sorsan yağ ömürlük, değişmeye gerek yok. Şanzumanı araştırdımki ne görsem. JAponlar yağın ömrünü sayan bir sayaç bile koymuşlar içine.
      Neyse şanzuman yağını değiştireceksen bu işi makinesi ile yapan yerde değiştir. Yoksada 4-5 lt. fazla yağ alarak devir daim yaptırarak değiştirmende fayda olur. Zaten kullandığın araç, paylaştığın gibi 3 bakımda bir yağın değişmesi gerekiyor.
      Citroen Xsara2 1,6 SX manuel 2003
      Kia ceed 1,6 mation manuel 2012
      Peugeot 307 comfort otomatik 2006
      Renault symbol expresion comfort 2012
      Renault scenic dynamic otomatik 2003
      Hyundai elentra otomatik 2005
      Kia Pride 2000
      Seat ibiza 1993
      Skoda L200 1989

11-04-15, 19:55 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

4. Durumu:
      khf
      Ceed Hayranı

Nereden
      k.maraş
      Araç

Rus arkadaşlar sağolsun bu konuda baya aktifler. Kendilerinden temin ettiğim birkaç resim. Buyrun.

accb07u-960.jpg

e3bf5b8s-960.jpg

Bu resimde kırmızı daire içine alınanlar filtrenin civataları, sarı renktekiler ise yağın içindeki partikül halinde bulunnan metal parçalarını çeken mıknatıslar.

ade98d4s-960.jpg
      slhyldz likes this.
      13-04-15, 07:52 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

5. Durumu:
      Ceed Master

Nereden
      pendik
      İsim
      salih
      Soyisim
      yıldız
      Araç
      Citroen XSARA 2 SX

BAk sen bu resimleri paylaşınca hatırladım. Benim 2006 model Hyundai elentram vardı ve yetkili serviste şanzuman bakımına bırakmıştım. Sonra fırsatını buldum ve aracın başına giderek ustadan izin aldım ve seyrettim. Aracı havaya kaldırdı. Yağı boşaltırken viteslerin konumunu sırayla değiştirdi vs. Tam olarak ne yaptığını bilmiyorum. Sürekli başında bekleyemedim tabi, ama alt kapağınıda söktü. Tekrar gittiğimde filtreyi değiştirdinizmi diye sordum, evet dedi. Sonra şanzuman alt kapağını güzelce slikonlayıp kapattı. Toplamda bir usta 60-70 dakika uğraştı. Demem oki Hyundai yağ ve filtreyi değiştiriyordu.
      Citroen Xsara2 1,6 SX manuel 2003
      Kia ceed 1,6 mation manuel 2012
      Peugeot 307 comfort otomatik 2006
      Renault symbol expresion comfort 2012
      Renault scenic dynamic otomatik 2003
      Hyundai elentra otomatik 2005
      Kia Pride 2000
      Seat ibiza 1993
      Skoda L200 1989

13-04-15, 08:02 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

6. Durumu:
      Ceed Aşığı

Nereden
      Göynük - Bolu
      İsim
      Sezar
      Soyisim
      Yerlikaya
      Araç
      Kia Ceed Concept Plus AT

Geçen 30.000 km bakımı yaptırdığımda bana şanzıman yağının değiştirilmediğini söylediler. Nedenini sorduğumda ise ceed modellerinde yağ değişimi yapılmadığını yağının farklı olduğunu söylediler. Gerçekten çok garip :O
      "Bu memleket tarihte Türk’tü, hâlde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır."
      Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
      Karanlıkta Aydınlıktır FENERBAHÇE
      Futbol Bir Oyundur,FENERBAHÇE İse Aşktır!!

2013 Ceed Concept Plus AT

14-04-15, 11:45 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

7. Durumu:
      khf
      Ceed Hayranı

Nereden
      k.maraş
      Araç

Alıntı By_Cesar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Geçen 30.000 km bakımı yaptırdığımda bana şanzıman yağının değiştirilmediğini söylediler. Nedenini sorduğumda ise ceed modellerinde yağ değişimi yapılmadığını yağının farklı olduğunu söylediler. Gerçekten çok garip :O
      Adamlar bu konuda zır cahil ve bizi de böyle sanıyorlar.
      14-04-15, 14:45 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

8. Durumu:
      Ceed Aşığı

Nereden
      Göynük - Bolu
      İsim
      Sezar
      Soyisim
      Yerlikaya
      Araç
      Kia Ceed Concept Plus AT

Alıntı khf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Adamlar bu konuda zır cahil ve seni de böyle sanıyorlar.
      Şanzımanda yağ yerine farklı bir karışım olduğunu ve bunun fabrika çıkışından sonra degğiştirilmediğini söylediler bende şaşırmıştım. bir dahaki bakım da bu konuyu dile getireceğim servis görevlisine
      "Bu memleket tarihte Türk’tü, hâlde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır."
      Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
      Karanlıkta Aydınlıktır FENERBAHÇE
      Futbol Bir Oyundur,FENERBAHÇE İse Aşktır!!

2013 Ceed Concept Plus AT

14-04-15, 15:26 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

9. Durumu:
      khf
      Ceed Hayranı

Nereden
      k.maraş
      Araç

Yarın kısmetse aracın şanzıman filtresini ve yağını değiştirmeyi istiyorum. Ama büyük bir korkum var o da arabanın altına girmek. Dört tane araç sehpası aldım ama yine de tırsıyorum.
      18-04-15, 23:39 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

10. Durumu:
      khf
      Ceed Hayranı

Nereden
      k.maraş
      Araç

Şükür bir sorun olmadan değiştirdim yağı ve filtreyi. bir kaç tane de resim çektim. Bugün yarın inşallah resimleri koyarım.
      Konu khf tarafından (19-04-15 Saat 20:09 ) değiştirilmiştir.
      19-04-15, 20:02 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Visitors found this page by searching for:

opel korsa filtre nezamanda bir temizlenmeli

hyundai elantra 2012 otomatik vites sanzuman yagi degisiyormu

1994 hundayi ekcel otamatik vites sanzuman yagi nedir

2000 model otomatik sanziman suzuki swift in sanzimanina kac litre yag konur

peugeot 307 sanziman yagi ne zaman deyisir

scanic otomatik sanzuman yag filtresi nerede

renault symbol 1.4 kac litre sanziman yagi

pejo 307 otomatik yag degisimi fiyati

307 peugeot kac litrr yag.konulmalidir

kia ceratoyu ustalara soruyorum forumlar

suzuki swift sanzuman yagi degisimi

2012 model kia pro ceed dizel otomatik sanziman yagi degisimi

kia venga sanziman kecesi

otomatik vites suzuki swift 2000 model sanziman yagi

ceed sanziman yagi

otomatik sanjiman filtresi