Kia Ceed Türkiye Destek Forumu

Kia Ceed / Pro Ceed / Ceed SW / Forum Sitesi - vBulletin

Kia Ceed Türkiye Destek Forumu
  • CeedclubTR Forumu'na Hoşgeldiniz!
  • Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
    Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt Olmalısınız. Foruma üye olarak konu açabilir, konuları cevaplayabilir, anketlerde oy kullanabilir, anket oluşturabilir, üyelere oy verebilir, mesajları beğenebilir, durumunuzu güncelleyebilir, üyeler arasında özel mesaj alıp gönderebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz.
    Üye değilseniz buradan Kayıt Olun.

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
    Toplam 52 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Like Tree11Likes

Konu: Elektrikli direksiyonlu araçlarda ROT AYAR farkı ve yurdum ustalarının sınavı..

1. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç
      2013 Kia Cee'd 1.6 CRDI Concept Plus

Bizim Cee'd'lerin Rot ayarının nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak aşağıya yazıyorum; 2 nokta kritik.

Elektrikli direksiyonlu ve tam bağımsız süspansiyonlu araçların (Cee'd gibi) rot ayarlama süreci:

1- Araç lazerli rot aletine bağlanır.
      2- Otomatik vitesli araçlar için N, düz vitesli araçlar için ise "boş" konuma alınır ve motor stop edilir.
      3- Rot aletinin ekranında belirtilen ileri-geri ve direksiyondan sağ-sol hamleleri yapılır.
      4- Kritik maddelerden birincisi: Direksiyon sıfır konuma ayarlanıp sabitlenir ancak elektrikli direksiyonlarda MUTLAKA motorun çalıştırılarak, elektrikli destek ile sıfır olarak ayarlanması gerekir. Ve ardından direksiyon kilidi takılır. Çoğu usta normal hidrolikler gibi motoru çalıştırmadan direksiyonu ayarlayıp sabitlemektedir.
      5- Rot kontrol ve düzeltme mutlaka şu sıralama ile yapılmalıdır: Önce arka tekerleklere gerekli ayar, sonra ön tekerleklere ayar.
      6- Kritik maddelerden ikincisi: Mekanik olarak rot ayarı işlemleri bittiğinde, direksiyon kilidi SÖKÜLMEDEN, halen direksiyon sıfır konumdayken direksiyon açı sensörlerinin GDS aletine bağlanarak sıfırlanması (Resetlenmesi) gerekir. 1 derecelik rot düzeltmesi sonrasında bile mutlaka açı sensörlerini sıfırlatın.
      7- Tüm işlemler bittikten sonra direksiyon kilidi sökülerek test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Elektrikli direksiyonlarda direksiyonun motor çalışırken sıfır konumuna ayarlanması gerektiğini ve her rot işlemi sonrası araca elektronik olarak "0" noktasının yazılımsal olarak öğretilmesi gerektiğini bilmeyen ustanız var ise mutlaka yukarıdaki sıralamayı uygulatın.
      Konu ERGIN tarafından (31-07-16 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.
      rayen, Berkan and slhyldz like this.
      Beni Twitter`da Takip Et
      31-07-15, 10:46 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

2. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç

Bu arada piyasada bilindik rot ustalarının katıksız yüzde 100'ü sınıfta kaldı. İsim vermiyim ancak aklınıza gelebilecek tüm ünlü rotçular ve yetkili servisler sınıfta kaldı. Hem Qashqai hem de Cee'd direksiyon açı sensörü sorunları tecrübelerinden sonra bir kez daha anladım ki bir aracı en iyi üreten mühendisi bilir. Fabrikadaki rot ayar prosedürünü öğrenmemiş olsaydım hala rotçularda sürünüyorduk...
      Berkan likes this.
      31-07-15, 10:49 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

3. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç

EPS yani electrical power steering (Elektrik destekli direksiyon) sistemine sahip araçlarda rot ve açı sensörü ayarları ile ilgili yararlı linker:

EPS:
      What you need to know about Steering Angle Sensors and Alignment Service (Özellikle EPS'ye hatalı açı sensörü tanımlanmışsa ne sorunlara neden olabileceği bölüme dikkat)

ESP (veya diğer adıyla ESC):
      What you need to know about Steering Angle Sensors and Alignment Service

SAS (Steering Angle Sensor - Direksiyon Açı Sensörü):

SAS resetleme işlemi sıralaması:

Aracın dinamiğini etkileyen bunca elektronik faktör varken ne yazık ki günümüz artık mekanik iki vida sıkmayı bilen ustaların zamanı değil...
      Konu ERGIN tarafından (31-07-15 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir.
      rayen, Berkan and pepe like this.
      31-07-15, 10:56 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

4. Durumu:
      Ceed Fanatiği

İsim
      Barış
      Soyisim
      BACAKSIZ
      Araç
      Kia C'eed Concept Plus 2013 Beyaz

Valla benim araç ip gibi gidiyor yolda hiçbir gezinme yaşamıyorum yolda...Şimdi kurt dşürdünüz içime acaba eps mi açığı kapatıyor diye

Tüm yetkili servislerde dediğiniz prosedürlerde kontroller sağlanıyordur sanırım
      01-08-15, 10:23 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

5. Durumu:
      Ceed Master

Nereden
      pendik
      İsim
      salih
      Soyisim
      yıldız
      Araç
      Citroen XSARA 2 SX

Benim aracta gitmiyor. Hep direksiyon elimde ufak dokunuslar yapiyorum.
      En son kia erbekte rot yaptirdim. @ErbekOtomotiv
      Citroen Xsara2 1,6 SX manuel 2003
      Kia ceed 1,6 mation manuel 2012
      Peugeot 307 comfort otomatik 2006
      Renault symbol expresion comfort 2012
      Renault scenic dynamic otomatik 2003
      Hyundai elentra otomatik 2005
      Kia Pride 2000
      Seat ibiza 1993
      Skoda L200 1989

01-08-15, 16:44 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

6. Durumu:
      Ceed Hayranı

Bir arkadaş ile uzun yolda giderken, "direksiyonu ikide bir niye oynatıyorsun, yol düz değil mi" demişti.
      Ben de buna anlam veremedim. her halde alışkanlık diye düşündüm.
      Fakat bana kalırsa lüzumlu davranış idi. oynatmak gerekiyordu.

Neyse, gel zaman git zaman kendisi geçici olarak ufak bir araç kullanmak zorunda kalmış. Uzun yola gitmiş. "direksiyonu sıkça oynatma" ihtiyacı had safhada imiş. ufak hafif araçlarda öyle oluyormuş dedi.

Galiba bmw'lerde böyle bir sorun olmuyormuş.
      02-08-15, 10:28 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

7. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç

Alıntı pepe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Valla benim araç ip gibi gidiyor yolda hiçbir gezinme yaşamıyorum yolda...Şimdi kurt düşürdünüz içime acaba eps mi açığı kapatıyor diye

Tüm yetkili servislerde dediğiniz prosedürlerde kontroller sağlanıyordur sanırım
      EPS bir açığı kapatmaz, EPS yani elektrik destekli direksiyon sistemi topladığı verileri (direksiyon açısı, direksiyon konumu vs...) ESP'ye iletir. Gerekli bir müdahele söz konusu ise ESP devreye girer ve bunu ekranda görürsünüz.
      Ancak EPS'nin şöyle bir fonksiyonu daha bulunur, bir virajdan çıktığınızda dikkat ederseniz direksiyon kendisini orta noktaya toplamaya çalışır; EPS'li araçlarda bu geri toplama işlemide elektrikli motorlarla desteklenir; eğer EPS sensörlerinize aracın sıfır noktası doğru tanımlanmamışsa, kalibre edilmemişse bu kez direksiyon toplama noktası şaşar. Bunu en kolay şöyle anlayabilirsiniz; düşük hızlarda direksiyonu sağa ve sola "yavaşça" çevirin. Eğer direksiyonun sağa veya sola dönüşü sırasında uyguladığı direnç farklı ise EPS'ye doğru sıfır noktası tanımlanmamış demektir.

Yetkili servislerin ne yazık ki hepsi hala elektrikli direksiyonları normal hidrolikler gibi ayarlamaya çalışıyorlar. Sonuçta da olan tüketicinin sinir ve zamanına oluyor.

Sabah Salih arkadamışızla telefonda görüştük, kendiside bu yönergelerle aracını düzelttirecek. Bakalım, onunda güzel haberlerini bekliyoruz.

Bu arada yanlş anlaşılmasını istemem, Tekkar benim aracımı düzeltmedi, hatta iki sefer denedi yine düzelmedi. Çelik Motor'un Tekkar'a gönderdiği mühendise, Renault'daki mühendisin yönergelerini anlattım. Çelik Motor'un mühendiside bu şekilde yapılması gerektiğini onayladı ve kendisi Tekkar'da aracı düzeltti. Yani düzelten Tekkar değil, düzelten Çelik Motor'un mühendisi.
      03-08-15, 09:34 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

8. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç

Alıntı slhyldz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Benim aracta gitmiyor. Hep direksiyon elimde ufak dokunuslar yapiyorum.
      En son kia erbekte rot yaptirdim. @ErbekOtomotiv
      Salih Bey umarım en kısa zamanda sorununuz çözülür. Olmazsa fabrikada beraber deneriz
      03-08-15, 09:35 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

9. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç

Alıntı sinan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Bir arkadaş ile uzun yolda giderken, "direksiyonu ikide bir niye oynatıyorsun, yol düz değil mi" demişti.
      Ben de buna anlam veremedim. her halde alışkanlık diye düşündüm.
      Fakat bana kalırsa lüzumlu davranış idi. oynatmak gerekiyordu.

Neyse, gel zaman git zaman kendisi geçici olarak ufak bir araç kullanmak zorunda kalmış. Uzun yola gitmiş. "direksiyonu sıkça oynatma" ihtiyacı had safhada imiş. ufak hafif araçlarda öyle oluyormuş dedi.

Galiba bmw'lerde böyle bir sorun olmuyormuş.
      Benim HB Cee'd'de milim gezinme sorunu, dolayısıyla sürekli direksiyondan düzeltme ihtiyacı yoktu. Şu an sahibi olduğum SW Cee'd ise aldığımda bu soruna sahipti ancak şu an düzeldi.
      03-08-15, 09:37 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

10. Durumu:
      Ceed Hayranı

İsim
      Ergin
      Soyisim
      G.
      Araç

Bu arada bu geçiş döneminde şu cümleye hazırlıklı olun "ben 10 yıllık, 20 yıllık ustayım, bana işimi öğretmeyin".
      Tabi sonra mosmor oluyorlar ama baştan bu direnç ile karşılaşmak insanı geriyor.
      Tıpkı karbüratörden enjeksiyona geçildiğinde aracın "vurdurularak çalıştırılmaması" gerektiğini bilmeyen cahil ustaların şimdi şimdi bunu öğrenmesi gibi elektrikli direksiyona geçişte yurdum ustalarını baya zorlayacak
      03-08-15, 09:46 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Visitors found this page by searching for:

elektrikli direksiyon toplamiyor

peugeot 207 direksiyon aci sensoru ayari

elektronik direksiyon rot balans

207 direksiyon kalibrasyon

elektronik direksiyon sistemi

eps direksiyon toplamiyor

direksiyon kalibrasyonu

aci sensoru sifirlama

direksiyon aci ayari bozulurmu

audi a3 direksiyon kalibrasyonu

fluence direksiyon toplamiyor