Kia Ceed Türkiye Destek Forumu

Kia Ceed / Pro Ceed / Ceed SW / Forum Sitesi - vBulletin

Kia Ceed Türkiye Destek Forumu
  • CeedclubTR Forumu'na Hoşgeldiniz!
  • Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
    Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt Olmalısınız. Foruma üye olarak konu açabilir, konuları cevaplayabilir, anketlerde oy kullanabilir, anket oluşturabilir, üyelere oy verebilir, mesajları beğenebilir, durumunuzu güncelleyebilir, üyeler arasında özel mesaj alıp gönderebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz.
    Üye değilseniz buradan Kayıt Olun.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
    Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    1. Durumu:
      Ceed Hayranı

Nereden
      Tekirdağ
      İsim
      Emre
      Soyisim
      Taşan
      Araç
      ProCee'd GT

Selam Arkadaşlar,

Belki bir çoğunuz biliyorsunuz ama yinede yüksek gerilim hatları hakkında ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Aracım yaklaşık 1 hafta boyunca hiç çalışmadan evin önünde bekledikten sonra, görev yaptığım şantiyeye gelmek üzere, hareket ettim. Aracımı şirketin açık otoparkına bıraktım ve havaalanına geçtim. 3 gün sonra geri döndüğümde aracımın çalışmadığını ve akünün bittiğini farkettim. Araçta ses sistemi olduğu için bir yerde kaçak olabileceği düşüncesi içerisinde iken, park ettiğim yerin üzerinden yüksek gerilim hattının geçtiğini farkettim.

Enerji nakil hatları üzerinden yüksek voltajlı akım geçişleri olması aracın aküsü ile mıknatıslanma etkisi yarattığı için çok kısa süre içerisinde akünün boşalmasına sebebiyet veriyor. Bu sebeple araçlarınızı uzun süreli parklar esnasında Enerji nakil hatlarının yakınlarına ve altına park etmemeniz konusunda uyarıda bulunmak istedim. sonra benim gibi yol yardımı arayıp aküye sıkışan 70 TL' yi aramak zorunda kalırsınız.

Keyifli forumlar.
      Beni Twitter`da Takip Et
      11-07-14, 10:57 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

2. Durumu:
      Ceed Master

İsim
      Serkan
      Soyisim
      OĞUZ
      Araç
      2013 KİA CEED PREMİUM

Çok ilginç ve iyi bir bilgi,40 sene düşünsem aklıma gelmez Farkedebilmek bile ayrı bir dikkat gerektiriyor bravo valla.
      11-07-14, 11:06 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

3. Durumu:
      Ceed Hayranı

Nereden
      Tekirdağ
      İsim
      Emre
      Soyisim
      Taşan
      Araç
      ProCee'd GT

Alıntı Serkan OĞUZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Çok ilginç ve iyi bir bilgi,40 sene düşünsem aklıma gelmez Farkedebilmek bile ayrı bir dikkat gerektiriyor bravo valla.
      Yüksek gerilim hatlarının içinde çalışıyorum ama benimde başıma gelmese düşünmezdim hiç.
      11-07-14, 11:13 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

4. Durumu:
      Super Moderator

İsim
      Rasim
      Soyisim
      Yetiş
      Araç
      İ30CW A/T Elite (DCT)

Evet yararlı bilgi olmuş. Teşekkürler.
      11-07-14, 11:13 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

5. Durumu:
      Ceed Hayranı

Enerji nakil hatları ile akünün bitmesi arasındaki bağlantı tahmini olarak mı kuruldu?
      yoksa başka deneyenler duyanlar var mı ?

Sanki olay denk gelmiş gibi geldi. Aynı aracı başka yere park etseniz orada da bitebilirdi.

Enerji hattından yüksek gerilim geçiyorsa, akım düşüktür. bunun magnetik alanı zayıf olur .
      yani akünün bitmesini gerektirecek durum olmaz.
      Sokaktaki elektrik şebekesinin altına park etmek ile aynı gibi.

Tabi ne kadar düşük? Akünün bitmesini sağlayabilecek kadar güçlü mü? bunları ezbere söylemek olmaz.

Bu durumu, başka yaşayan bilen duyan varsa , birden fazla araç için fakrlı mekanlarda denenmiş ise inanırım aksi halde bana göre, alakasızdır.
      11-07-14, 14:14 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

6. Durumu:
      Ceed Hayranı

Nereden
      Tekirdağ
      İsim
      Emre
      Soyisim
      Taşan
      Araç
      ProCee'd GT

Alıntı sinan1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Enerji nakil hatları ile akünün bitmesi arasındaki bağlantı tahmini olarak mı kuruldu?
      yoksa başka deneyenler duyanlar var mı ?

Sanki olay denk gelmiş gibi geldi. Aynı aracı başka yere park etseniz orada da bitebilirdi.

Enerji hattından yüksek gerilim geçiyorsa, akım düşüktür. bunun magnetik alanı zayıf olur .
      yani akünün bitmesini gerektirecek durum olmaz.
      Sokaktaki elektrik şebekesinin altına park etmek ile aynı gibi.

Tabi ne kadar düşük? Akünün bitmesini sağlayabilecek kadar güçlü mü? bunları ezbere söylemek olmaz.

Bu durumu, başka yaşayan bilen duyan varsa , birden fazla araç için fakrlı mekanlarda denenmiş ise inanırım aksi halde bana göre, alakasızdır.
      Konuyu biraz daha detaylandırıp, teknik bilgilere gireyim o zaman;

Yüksek gerilim hatları ve şehir içi iletim hatları olarak bu grubu ikiye ayırmamız gerekir. Yüksek gerilim hatları ise orta gerilim yüksek gerilim ve alçak gerilim olarak bağlantı noktalarına göre ayırım göstermektedir. 34,5 olarak adlandırdığımız orta gerilimler üzerinden 33.000 volt, 154 olarak adlandırdıklarımız dan ise 154.000 volt geçmekte. Sanayi bağlantılarında ise bu rakam 380.000 volta kadar çıkmakta. (Bu voltajda çalışan ve iş güvenliği alınmamış, kesicilerin yanlışlık ile kaptıldığı bir doğalgaz dönüşüm santralinde 40 cm lik bir mesafeden, yetişkin bir insanı kendine çektiğini gözlerimle gördüm.)

Genelllikle şehir merkezlerinden geçen iletim hatları ise yüksek gerilim olarak adlandırılır ve kilovolt olarak taşıyıcıdırlar. Bu iletim hatları güvenlik mesafesi olarak kw üzerine 1cm'dir. yani 34 kw olan bir iletim hattına güvenli yaklaşım mesafesi 34 cm'dir. (bu sadece örnek olarak veriyorum)

Manyetik alan ise daha da kuvvetli oluşur. boş kablolar bile hiç bir bağlantı noktası olmadan indüklenme gerilimi dediğimiz gerilime maruz kalır ve durduğu yerde manyetik alan oluşturur. Düşünün aracınıza ses ve müzik tesisatı yapıldığında neden enerji kabloları ile ses yani data kabloları aynı yerden geçirilmez? manyetik alan yüzünden. ve bu manyetik mıknatıslanma data, ses ve veri kaboları üzerinde kayıp oluşturur ve kulağa hoş gelmeyen sesler oluşturur.

İletim hatları üzerinde kullanılan ve HAWK adını verdiğimiz iletkenler ise ( halk arasında bilinen şekliyle teller) alüminyum çelik'tir. alüminyum çelikler kimyası nedeniyle ve taşıyabileceği enerji yüküyle özel bir üründür. Özellikle durdurucu direklerde porselen izalatörler kullanılmış ise (silikon izalatörler daha az manyetik alan oluşturur) manyetik alan hesaplama katsayıları daha da artar.

Bu direklerin de çelik konstrüksiyon olduğu ve üzerlerinde bir çok ilave ekipmanların olduğu da düşünülür ise, oluşturduğu manyetik alanın etkisi ortada.

yukarıda yazdıklarımın tamamı sadece bilgi amaçlı. sizi yermek yada başka bir amaçla yazılmış açıklamalar değil. Enerji sektöründe çalışan bir mühendis olarak, Bu güne kadar yaklaşık 500 MW rüzgar türbini (18 adet rüzgar türbini santraline tekabül etmekte) devreye alımı ve bakanlık kabülü gerçekleştirdim. Bu konuda iletim ve yüksek gerilim hatlarının manyetik etkisini ezbere konuşmuyorum. Orman arazilerine gelen enerjş nakil hatlarının altında bulunan tüm ağaçlar bile bu ve başka nedenlerden dolayı kesilirler.

Aracımı park ettiğim yerde, işletme körlüğü sebebiyle (iletim hatları, yüksek gerilim hatları, OG, AG gibi ekpmanlara alışkanlık sebebiyle fark edememek) iletim hattını farketmedim. çalıştığım şirketin otoparkında olmasına rağmen. Kaldı ki hayatımın %90'ı şantiyelerde geçiyor. farketseydim zaten park etmezdim. Size inandırıcı gelir ya da gelmez tamamen sizin insiyatifinizde.

Denemesi bedava.

Saygılar.

Not: Sokaktaki elektrik şebekeleri ile iletim hatları farklıdır.
      We Need Each Other....
      12-07-14, 08:05 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

7. Durumu:
      Ceed Fanatiği

Nereden
      istanbul
      İsim
      ERKAN
      Soyisim
      AYHAN
      Araç
      proceed gt

Eski fabrikamizin otoparkida yuksek gerilim hattina yakindi. Cogu arac Aku problemi yasamisti. Emre hocam bilgilendirme icin tekrar tesekkur. Bilgi paylastikca guzel
      12-07-14, 08:16 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

8. Durumu:
      Ceed Hayranı

Nereden
      Tekirdağ
      İsim
      Emre
      Soyisim
      Taşan
      Araç
      ProCee'd GT

Alıntı ceronimo1978 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
      Eski fabrikamizin otoparkida yuksek gerilim hattina yakindi. Cogu arac Aku problemi yasamisti. Emre hocam bilgilendirme icin tekrar tesekkur. Bilgi paylastikca guzel

Ben teşekkür ederim. Saygılar.
      We Need Each Other....
      12-07-14, 08:19 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

9. Durumu:
      c@n
      Super Moderator

Nereden
      Kadıköy
      İsim
      Can
      Soyisim
      Keleşoğlu
      Araç
      Seat Leon 1.6 TDi Style 105 hp DSG

Cok faydali bir bilgi tesekkurler... Ayrica bende yeni birsey ogrendim, bunun icin de tesekkur ederim...

TeamPASAOGLU
      TeamPASAOGLU
      Seat Leon 1.6 TDi Style 185hp DSG
      12-07-14, 14:10 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

10. Durumu:
      Ceed Master

İsim
      Serkan
      Soyisim
      OĞUZ
      Araç
      2013 KİA CEED PREMİUM

Mühendislik böyle birşey,oldum olası mühendislere hayranımKitap gibi yazmışsın.
      12-07-14, 23:44 Alıntı ile Cevapla Alıntı ile Cevapla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Visitors found this page by searching for:

Nobody landed on this page from a search engine, yet!
    SEO Blog

Yer imleri